Pacjentka (34 lata) otrzymała od swojego lekarza skierowanie na badanie morfologii krwi obwodowej z powodu utrzymującej się gorączki po infekcji wirusowej.
Wykonanie badań odpowiednich do stanu klinicznego jest kluczowe dla prawidłowej diagnozy i bezpieczeństwa pacjenta. Dlatego warto oprzeć się na opinii lekarza.
W przypadku badań profilaktycznych dobrym rozwiązaniem może być wykonanie badań z pakietów proponowanych przez laboratorium, a po odebraniu raportu z badań konsultacja z lekarzem.
Interpretacja wyników przez pacjenta to możliwość przeoczenia istotnej klinicznie informacji zawartej
w wyniku, opóźnienie wizyty u lekarza lub zaniechanie leczenia.
Czy Pacjentka musi na coś zwrócić uwagę przed zgłoszeniem się do Punktu pobrań MLD Invicta?
W celu wykonania badania morfologii krwi obwodowej pacjentka musi być na czczo tzn. nie je rano śniadania i nic nie pije. Ewentualnie niewielką ilość wody.
Wiele czynników zależnych od pacjenta ma wpływ na szereg parametrów w diagnostyce laboratoryjnej.
Dieta, głodzenie, aktywność fizyczna, palenie papierosów, kofeina, alkohol to tylko część z nich.
Laboratoria przygotowują instrukcje dla pacjentów z wskazówkami jak postępować przed pobraniem materiału biologicznego na określone badania.
Warto się z nimi zapoznać przed przyjściem do punktu pobrań.
Pacjentka zgłosiła się o 8:00 do punktu pobrań, gdzie osoba rejestrująca dane w systemie informatycznym poprosiła Pacjentkę o dokument potwierdzający tożsamość.
Pracownik rejestracji MLD Invicta uzupełnił dane w LIS o informacje z wywiadu: pacjentka na czczo, nie przyjmuje leków.
Adresy i godziny pracy można odszukać na stronie Punkty pobrań
W Rejestracji Pacjent zostaje zarejestrowany w systemie laboratoryjnym na podstawie aktualnego dokumentu tożsamości (ze zdjęciem, dowód osobisty, paszport) oraz potwierdza podpisem zgodę na wykonanie badań.
W rejestracji następuję powiązanie danych osobowych pacjenta z indywidualnym kodem, którym zostaną oznakowane wszystkie probówki i pojemniki z materiałem biologicznym jednego pacjenta.
Na podstawie kodu Laboratoryjny System Informatyczny (LIS) identyfikuje poszczególnych pacjentów.
Pacjent ma gwarancję, że otrzyma wynik badania wykonany z Jego próbki.
Pracownik Rejestracji w trakcie wprowadzenia danych do LIS przeprowadzi wywiad z pacjentem. Poniżej przykład niektórych pytań.
Informacje o stanie klinicznym, zebrane na podstawie odpowiedzi pacjenta, maja wpływ na interpretację uzyskanych wyników przez laboratorium i lekarza.
Specjalna probówka zawierająca środek przeciwkrzepliwy została oklejona indywidualnym kodem dziesięciocyfrowym.
Po zdezynfekowaniu skóry i założeniu stazy, flebotomista pobrał krew żylną, korzystając z zamkniętego systemu pobrania.
Po wkłuciu zabezpieczył rankę plastrem, a zużyte materiały wrzucił do czerwonego pojemnika.
Opracowując procedury postępowania w punktach pobrań opieramy się na rekomendacjach WHO. Nasi pracownicy potrafią pobrać materiał od małych dzieci i pacjentów z tzw. „trudnymi” żyłami.
Punkty pobrań zostały wyposażone w sprzęt jednorazowy, jałowy taki jak probówki i igły uznanej na rynku firmy Becton Dickinson.
Proces pobrania krwi jest w MLD Invicta procesem akredytowanym.
Próbka na oznaczenie morfologii krwi obwodowej została po wymieszaniu ze środkiem przeciwkrzepliwym ustawiona w statywie. Następnie przełożono statyw do lodówki transportowej.
Kurier przetransportował próbkę do laboratorium.
Na czas transportu próbki zabezpieczane są przed zniszczeniem i wpływem temperatury (za wysoka lub za niska).
W związku z tym, że transportowany materiał biologiczny jest materiałem potencjalnie zakaźnym ważne jest zabezpieczenie osób mających kontakt i zapobieganie skażeniu środowiska dlatego transport odbywa się w twardościennych lodówkach transportowych z monitorowaną temperaturą.
Po rozpakowaniu lodówek transportowych potwierdzono jakość dostarczonej próbki.
Próbki do Laboratorium muszą trafić z zachowaniem ich właściwości tzn. nieuszkodzone, właściwie oznakowane i prawidłowo pobrane. Każda próbka oceniana jest pod kątem jakości.
Oznaczenie morfologii krwi obwodowej zostało przeprowadzone na analizatorze hematologicznym firmy Horiba Yumizen.
Odczytanie kodu znajdującego się na próbce umożliwiło powiązanie wyniku z Pacjentką i przesłanie wyników do Systemu Informatycznego.
Zapewnienie jakości na etapie wykonania badań to proces regularnego monitorowania działalności przez prowadzenie kontroli wewnątrzlaboratoryjnej i uczestnictwo, potwierdzone certyfikatem jakości, w kontroli zewnątrzlaboratoryjnej.
Kompetentny nadzór nad urządzeniami i wykonanie analiz tylko w oparciu o instrukcje producenta gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta.
Diagnosta laboratoryjny ocenił wyniki, porównał z wcześniejszymi wynikami Pacjentki, następnie zatwierdził i autoryzował podpisem elektronicznym raport z badania.
W trakcie zatwierdzania wyników pacjentów diagnosta laboratoryjny przegląda wszystkie istotne dla interpretacji wyników dane takie jak: wiek, płeć, poprzednie wyniki (jeżeli są dostępne), wywiad z pacjentem, wyniki kontroli wewnętrznej.
Automatycznie po autoryzacji raportu z badania przez Diagnostę laboratoryjnego jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronie medipoint.pl
Raporty z badań pacjent może odebrać poprzez stronę internetową:
medipoint.pl
Wersję papierową w rejestracji INVICTA lub rejestracji kontrahenta współpracującego z MLD Invicta
Dbamy o bezpieczeństwo informacji
Wizyta u lekarza w celu konsultacji uzyskanych wyników badań laboratoryjnych
Dlatego też wyniki otrzymane w różnych laboratoriach nie nadają się do monitorowania leczenia, ponieważ różnice między wynikami mogą być efektem zmiany metody oznaczania, a nie efektem leczenia.
Podejmowanie decyzji medycznych tylko w oparciu o wynik, który dla pacjenta jest jedynie cyfrą porównywaną z innymi cyframi, może mieć długotrwałe niekorzystne konsekwencje zdrowotne.