PGT-M chorób jednogenowych po panelu nosicielstwa CLARA (PGT-M CLARA)

ID: 596

Metoda

Sekwencjonowanie Następnej Generacji

Materiał

Komórki z trofektodermy blastocysty

Czas wykonania

do 14 dni

Genetyczna Diagnostyka Preimplantacyjna PGT-M CLARA wykorzystuje najnowocześniejsze techniki sekwencjonowania genomu ludzkiego NGS, ang. Next Generation Sequencing do badania zarodków, w celu identyfikacji zmian w sekwencji genomu stwierdzonych po wykonaniu badania CLARA Optima Panel Nosicielstwa Chorób Genetycznych, będących podłożem jednogenowych dziedzicznych chorób rzadkich.

icon-point
Realizacja stacjonarnie w punkcie pobrań

Para planująca potomstwo, która uzyskała wynik badania Panel CLARA Optima będący wskazaniem do diagnostyki preimplantacyjnej w niżej wymienionym zakresie wskazujący na nosicielstwo którejkolwiek z badanych mutacji może skorzystać z gotowej propozycji badania PGT-M z pominięciem etapu Przygotowania Indywidualnej PGT.
W tym celu Laboratorium Genetycznej Diagnostyki Preimplantacyjnej INVICTA stworzyło badanie z zakresu diagnostyki preimplantacyjnej chorób jednogenowych (PGT-M), które umożliwia detekcję mutacji będącej podłożem dla choroby:

  •   Mukowiscydoza (CF) - c.1521_1523delCTT (delF508) w genie CFTR oraz c.54-5940_273+10250del21kb (del 2,3) w genie CFTR,
  •   Fenyloketonuria c.1222C>T w genie PAH,
  •   Zespół Smitha-Lemliego-Optiza (SLOS) c.976G>T w genie DHCR7 oraz c.452G>A oraz c.452G>C w genie DHCR7,
  •   Niedobór dehydrogenazy długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCHADD) c.1528G>C w genie HADHA,
  •   Niedobór dehydrogenazy acylo-CoA średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCADD) c.985A>G w genie ACADM,
  •   Zespół Nijmegen c.657_661delACAAA w genie NBN,
  •   Niedosłuch wrodzony c.35delG, c.35G>T, c.35G>A w genie GJB2,
  •   Deficyt białka SCO2 (choroba mitochondrialna) c.418G>A w genie SCO2,
  •   Zespół Leigha (choroba mitochondrialna) c.312_321delinsAT w genie SURF1 oraz c.845_846delCT w genie SURF1.

  • UWAGA - Nie dotyczy zmian: delecja eksonu 7 w genie SMN1 oraz mutacja dynamiczna (CGG)n w genie FMR1, wchodzących w skład badania CLARA Optima.

    Badanie może być łączone z diagnostyką PGT-A (ID 4953 PGT-A (PGS) NGS 360 - rozszerzenie diagnostyki PGD).

Genetyczna Diagnostyka Preimplantacyjna jest procedurą dodatkową, po zapłodnieniu i hodowli in vitro, wykonywaną w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym INVICTA po biopsji materiału komórkowego przeprowadzanej w Laboratorium IVF. Zarodek pozostaje w Banku Komórek Rozrodczych i Zarodków, a pobrana próbka trafia do Laboratorium Genetycznej Diagnostyki Preimplantacyjnej INVICTA.

W celu wykonania Genetycznej Diagnostyki Preimplantacyjnej PGT-M CLARA konieczne jest:

  •   przeprowadzenie programu zapłodnienia pozaustrojowego oraz biopsji zarodków w Klinice INVICTA.
  •   konsultacje genetyczne w INVICTA, podczas której określony zostanie zakres badania oraz druga konsultacja genetyczna w celu omówienia wyniku.
  •   podpisanie dokumentów zgody z lekarzem.
  •   wskazanie zarodków (materiału z biopsji zarodków) wybranych do badania.

Korzyścią z wprowadzenia tego badania jest znaczące skrócenie i uproszczenie procedury leczenia par starających się o potomstwo obciążonych nosicielstwem choroby genetycznej.
Diagnostyka preimplantacyjna w kierunku chorób jednogenowych (PGT-M) stanowi aktualnie jedyne rozwiązanie lecznicze dla par starających się o potomstwo obciążonych nosicielstwem choroby genetycznej.

Para planująca potomstwo, która uzyskała wynik badania Panel CLARA Optima będący wskazaniem do diagnostyki preimplantacyjnej w wyżej wymienionym zakresie może skorzystać z gotowej propozycji badania PGT-M z pominięciem etapu Przygotowania Indywidualnej PGT.

Standardowo w procesie leczenia długim etapem jest tzw. przygotowanie Indywidualnej PGT dla danej pary. Etap ten może trwać do 4 miesięcy. Wprowadzenie badania PGT-M chorób jednogenowych po panelu nosicielstwa CLARA (PGT-M CLARA) umożliwi pominiecie etapu przygotowania Indywidualnej PGT i przejście do etapu badania materiału zarodkowego danej pary. Wynik badania Laboratorium PGT udostępni w ciągu 14 dni od otrzymania materiału z Laboratorium IVF.

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą na świecie chorobą genetyczną skutkującą skróceniem życia. W przebiegu tej choroby dochodzi do zaburzenia funkcji gruczołów zewnątrzwydzielniczych, co prowadzi do niewydolności związanych z nimi narządów, przede wszystkim układów oddechowego oraz pokarmowego. Częstość występowania mukowiscydozy szacowana jest na 1 : 2500 żywych urodzeń.

Fenyloketonuria jest wrodzoną autosomalną recesywną enzymopatią, chorobą metaboliczną prowadzącą do gromadzenia się w organizmie fenyloalaniny. Z uwagi na defekt metabolizmu fenyloalaniny konieczne jest stosowanie diety eliminacyjnej niskofenyloalaninowej. W przypadku nieprzestrzegania diety bądź jej zbyt późnego wprowadzenia dochodzi do nieodwracalnych zmian neurorozwojowych takich min. upośledzenie rozwoju umysłowego oraz motorycznego. Częstość występowania fenyloketonurii wg danych polskiego Ministerstwa Zdrowia to 1 : 8000 urodzeń.

Zespół Smitha-Lemliego-Opitza również jest chorobą metaboliczną uwarunkowaną w sposób autosomalny recesywny. Zespół ten charakteryzuje duża zmienność obrazu klinicznego, natomiast objawem dominującym jest niepełnosprawność intelektualna, często w stopniu głębokim oraz zespół wad wrodzonych (min. mózgu, serca, przewodu pokarmowego, nadnerczy, narządów płciowych zewnętrznych). Nosicielstwo w populacji polskiej szacuje się na 1 : 26 – 1 : 32.

Niedobór dehydrogenazy długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCHAD, ang. Long-Chain 3-Hydroxyacyl-coenzyme A dehydrogenase Deficiency) jest chorobą potencjalnie śmiertelną, jednak zdiagnozowany można leczyć za pomocą diety oraz unikania głodzenia. Częstość występowania choroby w Polsce to ok. 1 : 118000 urodzeń, a w regionie kaszubskim – ok. 1 : 17000 urodzeń wg danych polskiego Ministerstwa Zdrowia.

Niedobór dehydrogenazy acylo-CoA średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCAD, ang. Medium Chain AcylCoA Dehydrogenase) jest wrodzonym defektem mitochondrialnego utleniania kwasów tłuszczowych. Choroba ta charakteryzuje się szybko postępującym załamaniem metabolicznym, które często objawia się hipoglikemią hipoketotyczną, letargiem, wymiotami, drgawkami i śpiączką. Charakteryzuje się 25% ryzykiem zgonu przy pierwszym epizodzie. Szacowana częstość MCAD wynosi od 1 : 4900 do 1: 27000 urodzeń w populacjach rasy białej i jest najwyższa u osób pochodzenia północnoeuropejskiego.

Zespół Nijmegen (NBS, ang. Nijmegen Breakage Syndrome) charakteryzuje się znaczną skłonnością do występowania nowotworów złośliwych oraz niedoborem odporności, a także zaburzeniem wzrastania i znacznego stopnia małogłowiem. Zwiększoną predyspozycję do powstawania nowotworów obserwuje się także u heterozygotycznych nosicieli mutacji.

Choroby mitochondrialne to schorzenia wynikające z zaburzeń w funkcjonowaniu i strukturze mitochondriów spowodowanych mutacjami w genomie mitochondrialnym lub jądrowym DNA kodującym białka specyficzne dla mitochondriów i regulujące ich działanie. Objawy chorób mitochondrialnych u dzieci są niespecyficzne i obejmują zestaw postępujących zmian w mózgu, mięśniach, gruczołach wydzielania wewnętrznego, narządach zmysłów (głuchota, oftalmoplegia) i innych tkankach i narządach. Według danych literaturowych częstość występowania chorób mitochondrialnych w populacji ogólnej wynosi 1 : 3500.

Wrodzonegy niedosłuch jest jedną z najczęstszych chorób narządów zmysłów, natomiast gen GJB2 jest najważniejszym z dotychczas poznanych genów odpowiedzialnych za powstawanie niedosłuchu izolowanego.


 

Jak wykonać badanie stacjonarnie:
ikona zamów badanie

1. Poznaj ofertę badań Laboratorium Medycznego INVICTA i wybierz badanie najlepsze dla Ciebie lub Twoich bliskich.

 

ikona zadzwoń

2. Wypełnij formularz lub zadzwoń do Kliniki INVICTA i umów się na badanie.
Pamiętaj, żeby przygotować się do niego zgodnie z wytycznymi.

 

ikona klinika

3. Przyjdź do nas do Kliniki – nasi specjaliści sprawią, że badanie będzie przeprowadzone w sposób jak najbardziej komfortowy!

 

ikona sprawdź wyniki

4. Zaloguj się na portalu medipoint.pl i w wygodny sposób zapoznaj się ze swoimi wynikami.

Sprawdź dostępność punktu pobrań w twojej okolicy
Użyj mojej lokalizacji
Wszystkie Punkty pobrań Invicta
Punkty pobrań Invicta
  • Punkt pobrań Gdańsk
  • Punkt pobrań Gdynia
  • Punkt pobrań Słupsk
  • Punkt pobrań Bydgoszcz
  • Punkt pobrań Warszawa
  • Punkt pobrań Wrocław
  • Punkt pobrań Sopot
Adres

Klinika INVICTA

ul. Rajska 10
(C.H. Madison)
80-850 Gdańsk

Godziny otwarcia

Punkt pobrań
pn.-wt.-czw.–pt.: 07:00 – 18:00
śr.: 07:00 – 19:00
sob.: 07:00 – 14:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Badanie nasienia
pn.-pt.: 07:00 – 14:00
sob.: 07:00 – 12:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Władysława IV 50/3
81-384 Gdynia

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.-pt.: 07:00 – 12:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie nasienia

pn.-pt.: 07:30 – 12:30

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Leszczynowa 16
76-200 Słupsk

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.-pt.: 07:30 – 09:30

Badanie nasienia:
pn.-pt.: 7:30 – 11:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Jagiellońska 109/81
85-027 Bydgoszcz

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.,śr,pt.: 07:00 – 13:00
wt.,czw.,sob.: 07:00 – 12:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie nasienia

pn.-pt.: 07:30 – 12:30
sob.: 07:00 – 12:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Złota 6
00-019 Warszawa

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.–pt.: 07:00 – 17:30
sob.: 07:00-13:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie Nasienia

pn.-pt.: 07:00 – 14:00
sob.: 07:00 – 11:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

 

Adres

Klinika INVICTA

ul. Grabiszyńska 186/1
53-235 Wrocław

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.–pt.: 07:30 – 20:00
sob.: 07:30-14:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie Nasienia

pn.–sob.: 07:30 – 12:30

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Punkt pobrań Sopot

ul. Polna 64,
81-740 Sopot

Godziny otwarcia

pn.–sb.: 07:00 – 10:00

W czwartki w godzinach 9:00-10:00, przyjmujemy pacjentów na badanie w kierunku obecności nużeńca.
Przedstawicielka Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych INVICTA
Dla kontrahentów
Jesteś zainteresowany współpracą z naszym laboratorium?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym opiekunem.