Cytodiagnostyka – zdrowie kobiety
Niezawodne wsparcie w diagnostyce nowotworów szyjki macicy – precyzyjne i skuteczne!
Cytodiagnostyka jest metodą pomocniczą przy rozpoznawaniu nowotworów na podstawie analizy mikroskopowej cech morfologicznych izolowanych komórek lub ich grup. W naszej pracowni zajmujemy się cytologią ginekologiczną, związaną z diagnostyką raka szyjki macicy, najczęściej wywołanego przez infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Oceniamy w preparatach komórki, które zostały pobrane z kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki.
Stanowimy zespół lekarzy specjalistów patomorfologów i diagnostów laboratoryjnych z dużym doświadczeniem. Podnosimy kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach, konferencjach i sympozjach. W naszej pracowni preparaty cytologii ginekologicznej oceniane są od 2000 roku.
Jesteśmy realizatorami etapu diagnostycznego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Pracujemy stosując najnowsze standardy jakości oraz rekomendacje. Wydajemy wyniki zgodnie z systemem Bethesda. W trosce o najwyższą jakość wykonywanych badań bierzemy udział w kontrolach zewnątrzlaboratoryjnych, a każdy etap wykonywanego badania cytologicznego objęty jest również kontrolą wewnątrzlaboratoryjną.
Wraz z Klinikami INVICTA i Laboratorium Biologii Molekularnej INVICTA zapewniamy kompleksową diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy począwszy od etapu podstawowego do etapu pogłębionej diagnostyki (badanie kolposkopowe z pobraniem wycinków histopatologicznych, których ocenę zlecamy w akredytowanym zakładzie patomorfologii).
W Laboratoriach Medycznych INVICTA z jednej próbki cytologicznej pobranej na podłoże płynne wykonujemy badania wykrywające wirusa brodawczaka ludzkiego wraz z genotypowaniem, cytologię LBC (Liquid Based Cytology) oraz test CINtec Plus.
W Pracowni istnieje możliwość wykonania zarówno cytologii konwencjonalnej, jak i cytologii cienkowarstwowej – LBC. Obie metody mają na celu wykrycie zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy.
W metodzie cytologii ginekologicznej konwencjonalnej pobrane szczoteczką komórki nanoszone są na szkiełko podstawowe, po czym materiał zostaje zabezpieczony i przekazany do laboratorium. W pracowni preparat jest barwiony metodą Papanicolau i analizowany mikroskopowo.
W cytologii cienkowarstwowej LBC główkę szczoteczki z pobranym materiałem płucze się w specjalnym medium transportowym, po czym przekazuje się go do pracowni. Tam przygotowuje się preparat, który poddawany jest procesowi barwienia, a następnie podlega analizie pod mikroskopem. Wysoka jakość tak przygotowanych preparatów przekłada się na wyższą wykrywalność zmian w szyjce macicy.
Test CINtec Plus jest badaniem immunocytochemicznym, wykrywającym obecność antygenów p16 oraz Ki-67. Jest to badanie pomocnicze, stosowane w diagnostyce raka szyjki macicy wywoływanego przez wysokoonkogenne wirusy HPV. Badanie wykrywa zmiany chorobowe na wczesnym etapie transformacji nowotworowej inicjowanej wirusem HPV.
Białko p16 jest ważnym białkiem kontrolującym cykl komórkowy. Białko Ki-67 jest markerem proliferacji komórek. W prawidłowo dzielących się komórkach ilość tych białek jest utrzymywana na niskim poziomie. W komórkach, które dzielą się w sposób niekontrolowany, poziom tych białek jest podwyższony. Dodatni wynik badania CINtec Plus jest wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy.