Analiza chromosomów
– zaufaj najlepszym

Poznaj potencjalne przyczyny niepłodności i przyspiesz diagnostykę chorób genetycznych

Ilustracja podwójnej helisy DNA w odcieniach niebieskiego
Ilustracja podwójnej helisy DNA w odcieniach niebieskiego

Laboratorium Genetyczne – Cytogenetyka

Wieloletnie doświadczenie zespołu

Laboratorium Cytogenetyczne INVICTA dokonuje analizy kariotypów od ponad 13 lat. Dzięki pracy naszych specjalistów wykonaliśmy ponad 50 000 analiz kariotypów postnatalnych z limfocytów krwi obwodowej i prawie 5 000 kariotypów z amniocytów.

Podstawowe badanie genetyczne w niepłodności – kariotyp

Klasyczne kariotypowanie cytogenetyczne polega na mikroskopowej analizie chromosomów w stadium metafazy i ma na celu ocenę ich liczby i morfologii. Wykonuje się je, by wykryć tzw. aneuploidie, tj. obecność dodatkowych chromosomów lub brak jednego z chromosomów, skutkujące zaburzeniami w ilości materiału genetycznego w komórkach oraz aberracje strukturalne, czyli delecje, inwersje lub translokacje, polegające na zmianie rozmieszczenia materiału genetycznego w jednym lub kilku chromosomach.

Szczególną rolę badanie to odgrywa w diagnostyce niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych wskazań należą zaburzenia miesiączkowania, nieprawidłowy wynik badania nasienia oraz podczas przygotowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Wskazaniem są również niepowodzenia położnicze (trudności z zajściem w ciążę, poronienia nawracające, porody martwych dzieci) bądź urodzenie dziecka z wadami rozwojowymi. U niektórych osób występują nieprawidłowości w budowie chromosomów, które nie wywołują objawów u nosiciela (tzw. aberracje chromosomowe zrównoważone), natomiast uniemożliwiają mu posiadanie potomstwa bądź przyczyniają się do poronień nawykowych lub są powodem urodzenia chorego dziecka.

Kompleksowa diagnostyka dla kobiet w ciąży, dzieci i dorosłych

W laboratorium cytogenetycznym wykonywane są badania postnatalne, które przeprowadza się zwykle w przypadku podejrzenia występowania u pacjenta choroby genetycznej z uwagi na nieprawidłowy fenotyp i wady rozwojowe, opóźnienie intelektualne i/lub psychorouchowe, cechy ze spektrum autyzmu, brak dojrzewania płciowego, w tym brak miesiączki, niskorosłość, nieprawidłowa budowa narządów płciowych, wywiad rodzinny obarczony informacjami o występowaniu chorego potomstwa lub w przypadku niepowodzeń rozrodu lub nawracających poronień.

Wykonujemy również badania prenatalne, które umożliwiają wczesne wykrycie chorób uwarunkowanych aberracją chromosomową u płodu. W przypadku gdy wyniki nieinwazyjnych badań prenatalnych wykonywanych u pacjentki ciężarnej wskazują na możliwość aberracji chromosomowych u płodu, również wskazane jest kariotypowanie wykonane z płynu owodniowego.

Laboratorium Cytogenetyczne INVICTA przeprowadza również badania materiału poronnego w celu identyfikacji aberracji chromosomowych będących przyczyną poronienia.

Chcesz rozpocząć współpracę w zakresie cytogenetyki?

Badania cytogenetyczne tylko w Laboratorium INVICTA

Łatwa interpretacja wyniku dzięki formie graficznej

Wynik naszego badania kariotypu jest o wiele łatwiejszy do interpretacji przez lekarza genetyka dzięki umieszczeniu na wyniku kariogramu przedstawiającego kariotyp danego pacjenta. Może być on wykorzystany w rozmowie z pacjentem w celu wytłumaczenia danej zmiany.

Patforma do badań cytogenetycznych CytoVision ze zintegrowaną stacją skanującą – wysoka precyzja i szybkość wyniku

Dysponujemy nowoczesnym i jedyną w Polsce patformą CytoVision ze zintegrowaną stacją skanującą służącą do automatycznego wyszukiwania metafaz. System ten wykorzystuje algorytmy AI, znacznie redukując czas pracy człowieka co gwarantuje krótszy czas wydania wyniku. Zwiększamy dzięki temu przepustowość laboratorium cytogenetycznego.

Jakie badania wykonasz w naszym Laboratorium?

Laboratorium Genetyczne INVICTA oferuje szereg badań cytogenetycznych, które pozwalają na wykrycie różnych rodzajów zaburzeń genetycznych. Poniżej badania, które można wykonać w Laboratorium Cytogenetycznym INVICTA:

  • Badania kariotypu z limfocytów krwi obwodowej jest badaniem genetycznym, które przeprowadza się postnatalnie w celu wykrycia chorób związanych z obecnością aberracji chromosomowych. Takie badanie pozwala na wykrycie zespołów chromosomowych lub zmian zrównoważonych będących przyczyną niepowodzeń rozrodu lub nawracających poronień.
    Kariotyp molekularny aCGH (ang. Array Comparative Genomic Hybridization) to badanie stosowane do identyfikacji niezrównoważenia genomu u pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, cechami dysmorfii lub wadami wrodzonymi.
  • Kariotyp z amniocytów jest inwazyjnym badaniem prenatalnym przeprowadzanym w okresie ciąży w celu wykrycia nieprawidłowości chromosomowych u płodu. Badanie to ma na celu wczesne wykrywanie chorób związanych z obecnością aberracji chromosomowych, które mogą wpłynąć na rozwój płodu i jego zdrowie.
    Kariotyp molekularny aCGH to metoda cytogenetyczna polegająca na detekcji delecji lub duplikacji regionów chromosomowych lub genu/genów bez konieczności prowadzenia hodowli komórkowej.
    Nieinwazyjne badania prenatalne – NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing) – to innowacyjna i nieinwazyjna metoda badania prenatalnego, która pozwala na wykrycie chorób związanych z obecnością aberracji chromosomowych u płodu już na wczesnym etapie ciąży. INVICTA ma w sowiej ofercie dwa typy badania: NACE i Panorama.
  • Kariotyp z tkanek po poronieniu jest badaniem genetycznym, które polega na analizie chromosomów komórek po hodowli in vitro z tkanek po poronieniu. Badanie to ma na celu wykrycie zaburzeń chromosomowych, które przyczyniły się do poronienia.
    Z tkanek po poronieniu w naszym laboratorium można wykonać również oznaczenie płci i badanie aneuploidii zarodka z próbek tkanek po poronieniu, zarówno metodą QF-PCR, jak i NGS.

Laboratorium Genetyczne specjalizujące się w cytogenetyce oferuje pacjentom i lekarzom kompleksową i wysokiej jakości diagnostykę genetyczną, która pozwala na wykrycie zaburzeń związanych z obecnością aberracji chromosomowych oraz poprawę opieki nad pacjentami.

Infolinie



Infolinia dla pacjenta
+48 (58) 58 58 800
pn-pt: 7:00 – 20:00
sb: 7:00 – 15:00


Infolinia dla kontrahenta
+48 784 373 593
pn-pt.: 7:00 - 16:00

Formularz kontaktowy