Mocz – posiew

ID: 1905

Metoda

posiew ilościowy

Materiał

Mocz

Wykrycie drobnoustroju chorobotwórczego, który może być czynnikiem etiologicznym zakażenia oraz określenie jego lekowrażliwości

60,00 zł
icon-point
Realizacja stacjonarnie w punkcie pobrań

ZUM jest jedną z najczęstszych przyczyn interwencji lekarskich, Szacuje się, że około połowa kobiet i 12% mężczyzn doświadcza w życiu epizodu ZUM.
Bezobjawowy bakteriomocz stanowi wskazanie do antybiotykoterapii w sytuacjach:

  • ciąża (u ciężarnych, u których stwierdzono bezobjawowy bakteriomocz w I trymestrze ciąży, istnieje ponad 50% prawdopodobieństwo rozwoju OOZN w III trymestrze. Zwiększone jest także ryzyko porodu przedwczesnego i małej masy urodzeniowej dziecka)
  • planowany zabieg urologiczny (leczenie antybiotykiem zgodnym z posiewem moczu należy rozpocząć wieczorem w przeddzień zabiegu i kontynuować tylko w razie planowanego pozostawienia cewnika w drogach moczowych)
  • Mocz zdrowego człowieka jest jałowy. Ujście cewki moczowej jest kolonizowane przez bakterie , które fizjologicznie stanowią prawidłowa florę jelita grubego. Najczęstszą bakterią uropatogenną jest Escherichia coli ( pałeczka okrężnicy). Pierwszym etapem ZUM jest kolonizacja przez drobnoustroje cewki moczowej, kolejnym, pęcherza moczowego (najczęstsze przypadku ZUM), następnie zajęcie moczowodów i dalej nerek. Mocz na posiew należy pobrać ze środkowego strumienia po uprzedniej higienie, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia próbki florą ujścia cewki moczowej.
    Mocz do badania bakteriologicznego powinien być oddany najlepiej z pierwszej porannej mikcji lub według wskazań lekarza do jałowego pojemnika na posiew moczu. Pojemnik można nabyć w aptece.
    Po pobraniu moczu pojemnik musi być szczelnie zamknięty. Pojemnik powinien być podpisany nazwiskiem, imieniem i datą urodzenia pacjenta. Próbka wraz ze skierowaniem powinna zostać dostarczona do laboratorium jak najszybciej, najlepiej w ciągu 2 godzin. Jeżeli nie jest to możliwe, należy ją przechowywać i transportować w temperaturze lodówki, (maksymalnie do 24h od pobrania), zmniejsza do jednak wartość diagnostyczną materiału. Jak najszybszy transport jest bardzo istotny, zmniejsza ryzyko namnożenia się flory bakteryjnej okolic cewki moczowej oraz otrzymania wyniku niediagnostycznego. Na skierowaniu zapisać datę i godzinę pobrania materiału, otrzymywane leki. Jeżeli mocz został pobrany inwazyjnie (cewnikowanie pęcherza moczowego, nakłucie nadłonowe, cystoskopia, nefrostomia) należny taką informację bezwzględnie przekazać do laboratorium mikrobiologicznego.

    Pobieranie moczu na posiew u małych dzieci, a zwłaszcza u niemowląt, jest trudniejsze, niż u osób dorosłych, z kilku powodów:
  • małe dzieci nie zgłaszają jeszcze potrzeby oddania moczu, więc materiał trzeba „łapać”,
  • okres między dwoma oddaniami moczu rzadko jest dłuższy niż 3 godziny, więc za diagnostyczną uznaje się każdą ilość wyhodowanych bakterii potencjalnie patogennych, gdyż w tak krótkim okresie może nie dojść do odpowiedniego namnożenia się drobnoustrojów w drogach moczowych. To z kolei może być przyczyną fałszywie dodatnich wyników, ponieważ bakterie patogenne najczęściej stanowią florę fizjologiczną okolic odbytu oraz krocza i bardzo łatwo mogą zanieczyścić próbkę moczu.
  • W przypadku małych dzieci odległość między ujściem cewki moczowej i odbytem jest bardzo mała. W dodatku u małych chłopców do 3 roku życia ma prawo występować fizjologiczna stulejka i łatwo zanieczyścić próbkę bakteriami spod napletka.

Mocz do badania bakteriologicznego powinien być oddany najlepiej z pierwszej porannej mikcji lub według wskazań lekarza. Nie należy pobierać materiału na posiew podczas terapii antybiotykowej (materiał można pobrać po upływie pięciu dni od zakończenia terapii). Jeżeli istnieje konieczność wykonania posiewu moczu podczas przyjmowania antybiotyku należy przekazać do laboratorium informacje o antybiotykoterapii.
Materiał pobieramy do jałowego pojemnika (min. 5 ml). Szczelnie zakręcony pojemnik należy dostarczyć w przeciągu 2 godzin do laboratorium mikrobiologicznego. Jeżeli nie można dostarczyć próbki moczu w przeciągu 2 godzin do laboratorium, należy ją przechowywać i transportować w temperaturze 4ºC.

  • Pobieranie próbki moczu na posiew u kobiet:
  • Należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej i krocza wodą i mydłem, wytrzeć w kierunku od przodu do tyłu i kolejny raz przemyć gazikiem nasączonym wodą. Należy unikać stosowania specjalnych środków odkażających. Po rozchyleniu warg sromowych, pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, w celu wypłukania cewki moczowej. Następnie, bez przerywania strumienia moczu, należy pobrać środkową porcję moczu (tzw. środkowy strumień) do jałowego pojemnika. Ostatnią porcję moczu oddać do toalety.

  • Pobieranie próbki moczu na posiew u mężczyzn:
  • U mężczyzn próbka może być pobrana po przemyciu jedynie wodą ujścia cewki moczowej przy pomocy gazików. Należy zwrócić uwagę na odprowadzenie napletka, w celu zmniejszenia ryzyka kontaminacji. Następnie pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety i bez przerywania strumienia środkową porcję moczu pobrać do jałowego pojemnika. Ostatnią porcję moczu oddać do toalety.

  • Pobieranie próbki moczu na posiew u małego dziecka:
  • Przed pobraniem moczu na posiew osoba pobierająca mocz powinna sama umyć dokładnie ręce wodą z mydłem. Następnie w podobny sposób umyć krocze dziecka. Osuszyć skórę jałowymi gazikami. Kiedy dziecko zaczyna oddawać mocz, pierwszą porcję powinno oddać do pieluszki lub nocnika, a dopiero następną do otwartego bezpośrednio przed pobraniem pojemnika. Ważne jest, żeby mocz nie spływał po skórze.


  • Pobieranie próbki moczu od pacjentów zacewnikowanych:
  • Należy pobierać mocz z zachowaniem zasad aseptyki przez specjalny port, którego membrana powinna być zdezynfekowana przed nakłuciem. Nie należy rozłączać worka i cewnika oraz nie pobierać moczu z worka. Przed pobraniem moczu cewnik należy na krótki okres zaklipsować w celu uzyskania próbki moczu. Tworzenie biofilmu bakteryjnego zaczyna się praktycznie zaraz po umieszczeniu cewnika w pęcherzu moczowym. Posiew moczu pobrany od pacjenta, na którego cewniku utworzył się biofilm może nie odzwierciedlać etiologii bakteryjnej w pęcherzu moczowym, dlatego mocz na posiew powinien być pobrany z świeżo założonego cewnika.

Wyhodowanie 1-2 rodzajów drobnoustroju w liczbie znamiennej może świadczyć o toczącej się infekcji układu moczowego, wynik wydawany jest wraz z antybiogramem wskazującym możliwości terapeutyczne.
Wyhodowanie z moczu 3 rodzajów drobnoustrojów najczęściej świadczy o nieprawidłowym pobraniu lub transporcie materiału. Badanie należy powtórzyć.
Interpretacja wyniku należy do lekarza, który na podstawie objawów klinicznych, stanu pacjenta, wyników innych badań (np. badanie ogólne moczu) decyduje o ewentualnym leczeniu pacjenta.

  • podejrzenie zakażenia układu moczowego

  • objawy zakażenia dolnych dróg moczowych(cewki, pęcherza): ciągłe uczucie parcia na mocz, pieczenie, ból podczas oddawania moczu, ból w miednicy, zmiana zabarwienia moczu oraz dodatkowo gorączkę, dreszcze, ból okolicy lędźwiowej, krwiomocz, pienienie się moczu, nudności, wymioty w przypadku wstępowania zakażenia na górne drogi moczowe.

  • określenie bakteriurii objawowej/ bezobjawowej u kobiet ciężarnych

  • przed zabiegami inwazyjnymi w obrębie układu moczowego

  • kontrola po leczeniu ZUM w uzasadnionych przypadkach ( np. kobiety w ciąży, pacjentów z ryzykiem uszkodzenia nerek, utrzymujące się objawy)


 

Jak wykonać badanie stacjonarnie:
ikona zamów badanie

1. Poznaj ofertę badań Laboratorium Medycznego INVICTA i wybierz badanie najlepsze dla Ciebie lub Twoich bliskich.

 

ikona zadzwoń

2. Wypełnij formularz lub zadzwoń do Kliniki INVICTA i umów się na badanie.
Pamiętaj, żeby przygotować się do niego zgodnie z wytycznymi.

 

ikona klinika

3. Przyjdź do nas do Kliniki – nasi specjaliści sprawią, że badanie będzie przeprowadzone w sposób jak najbardziej komfortowy!

 

ikona sprawdź wyniki

4. Zaloguj się na portalu medipoint.pl i w wygodny sposób zapoznaj się ze swoimi wynikami.

Sprawdź dostępność punktu pobrań w twojej okolicy
Użyj mojej lokalizacji
Wszystkie Punkty pobrań Invicta
Punkty pobrań Invicta
  • Punkt pobrań Gdańsk
  • Punkt pobrań Gdynia
  • Punkt pobrań Słupsk
  • Punkt pobrań Bydgoszcz
  • Punkt pobrań Warszawa
  • Punkt pobrań Wrocław
  • Punkt pobrań Sopot
Adres

Klinika INVICTA

ul. Rajska 10
(C.H. Madison)
80-850 Gdańsk

Godziny otwarcia

Punkt pobrań
pn.-wt.-czw.–pt.: 07:00 – 18:00
śr.: 07:00 – 19:00
sob.: 07:00 – 14:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Badanie nasienia
pn.-pt.: 07:00 – 14:00
sob.: 07:00 – 12:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Władysława IV 50/3
81-384 Gdynia

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.-pt.: 07:00 – 12:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie nasienia

pn.-pt.: 07:30 – 12:30

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Leszczynowa 16
76-200 Słupsk

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.-pt.: 07:30 – 09:30

Badanie nasienia:
pn.-pt.: 7:30 – 11:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Jagiellońska 109/81
85-027 Bydgoszcz

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.,śr,pt.: 07:00 – 13:00
wt.,czw.,sob.: 07:00 – 12:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie nasienia

pn.-pt.: 07:30 – 12:30
sob.: 07:00 – 12:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Klinika INVICTA

ul. Złota 6
00-019 Warszawa

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.–pt.: 07:00 – 17:30
sob.: 07:00-13:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie Nasienia

pn.-pt.: 07:00 – 14:00
sob.: 07:00 – 11:00

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

 

Adres

Klinika INVICTA

ul. Grabiszyńska 186/1
53-235 Wrocław

Godziny otwarcia

Punkt Pobrań

pn.–pt.: 07:30 – 20:00
sob.: 07:30-14:00

Uwaga: Niektórych badań nie wykonujemy w soboty.
Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania

Badanie Nasienia

pn.–sob.: 07:30 – 12:30

Prosimy o kontakt tel. w celu umówienia się na badania.

Adres

Punkt pobrań Sopot

ul. Polna 64,
81-740 Sopot

Godziny otwarcia

pn.–sb.: 07:00 – 10:00

W czwartki w godzinach 9:00-10:00, przyjmujemy pacjentów na badanie w kierunku obecności nużeńca.
Przedstawicielka Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych INVICTA
Dla kontrahentów
Jesteś zainteresowany współpracą z naszym laboratorium?

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym opiekunem.